بازاریابی شبکه اجتماعی یا SMM

SMM مخفف کلمه Social Media Marketing یا همان بازاریابی شبکه اجتماعی میباشد، که یکی از خدمات دیجیتال مارکتینگ یا تبلیغات آنلاین میباشد.

این خدمات (تبلیغات در شبکه های اجتماعی) یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط گروه مارکتینگ آنلاین نام گستران میباشد.

 

واقعیتی که وجود دارد امروزه بیشتر کاربران از دو شبکه اجتماعی ایستاگرام و تلگرام بیشترین استفاده را دارند اما لازم به ذکر است که جهت برندسازی بهتر است شبکه اجتماعی های دیگر نظیر گوگل پلاس، فیس بوک و لینکدین را هم در نظر گرفت.

———————————————-

آیا به بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیاز داریم؟

با توجه به اینکه برای برندینگ در شبکه های اجتماعی میبایست هزینه بیشتری مصرف کنید، قبل از اینکه شروع به انجام تبلیغات در شبکه اجتماعی کنید بررسی بفرمایید که آیا واقعا با توجه به زمینه کاری و هزینه اختصاص داده به این کار برای شما انجام تبلیغات در این زمینه مناسب است یا خیر؟

اول از همه باید هدف شما از این کار مشخص شود و بدانید که انتظار شما از این کار چیست؟ اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی برای کسب و کارهایی که به شبکه اجتماعی برای تبلیغات نیاز دارند تعریف کنیم، میتوان کسب و کار های زیر را ذکر کرد:

  1. فروشگاه های آنلاین
  2. محصولات مربوط به ورزش، سلامت و زیبایی
  3. محصولات مربوط به کودکان
  4. محصولات لوکس
  5. و ۹۰% از انواع کسب و کارهایی که قصد سرمایه گذاری زیادی در تبلیغات دارند

———————————————-

کدام شبکه اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار شما مناسب تر است؟

شبکه های اجتماعی مختلفی جهت تبلیغات وجود دارند، اما به منظور انتخاب شبکه اجتماعی برای تبلیغات در ابتدا  باید بدانیم که هدفمان از تبلیغات چیست؟

شبکه های اجتماعی چه نقشی در اهداف کسب و کارمان دارند؟ آیا می خواهیم نام تجاری خود را معرفی کنید؟ با مشتریان بالقوه ارتباط داشته باشید؟ یا می خواهید وفاداری خود را به مشتریان نشان دهیم؟

مخاطبان ما چه کسانی هستند؟ رقبای ما چه کسانی هستند و …

نمودار میزان استفاده کاربران ایران از شبکه های اجتماعی مختلف

نمودار استفاده ایرانیان از شبکه اجتماعی 2018فلیتر کردن نمودار

مورد استفاده هر شبکه اجتماعی

اینستاگرام (Instagram)

این شبکه اجتماعی بیشتر برای مدل B2C کاربرد دارد به این ترتیب که کمپانی های تولیدی می توانند از طریق این شبکه محصول خود را به مشتری عرضه کنند. بیشتر کاربران این شبکه اجتماعی رو به رشد را جوانان تشکیل می دهند.

تبلیغات در اینستاگرام

بر اساس تحقیقی از سوی شرکت تحقیقات بازار فارستر (Forrester)، اینستاگرام در مقایسه با فیسبوک یا توئیتر، از سطوح فوق‌العاده بالاتری (۴۰۰ درصد) در تعاملات کاربر- برند برخوردار است.

نمونه کار شبکه اجتماعی اینستاگرام:

 

گوگل پلاس (Google+)

برای کسب و کارهایی که برای آنها SEO بسیار حایز اهمیت استفاده از این شبکه برای محصولات و خدماتشان مناسب است.

فیس بوک (Facebook)

برای مدل B2C مناسب است، یعنی کسب و کارهایی که محصولات خود را به مشتریان عرضه می کنند می توانند از این شبکه اجتماعی برای تبلیغ محصول خود و همچنین استفاده از نظر مشتریان استفاده کنند. همچنین شبکه اجتماعی مناسبی برای موسسات خدماتی نیز می باشد که می توانند برای تبلیغ خدمات خود و همچنین استفاده از فیدبک های مشتریان از آن استفاده کنند.

لینکدین (linkedin)

کاربران این شبکه اجتماعی اغلب افرادی هستند که با کسب و کار سر وکار دارند و یک شبکه اجتماعی حرفه ای برای بیزنس است. به همین دلیل این شبکه مناسب برای کسب و کارهایی است که با تولید محصول یا خدمات سر و کار دارند.

سایر شبکه های اجتماعی

همان طور که گفته شد سایر شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، پینترست، یوتویوب و…   میتواند برند شما را برجسته تر کرده و هم چنین بک لینک های بسیار مفیدی برای وب سایت شما باشند.

همچنین داشتن کانال آپارات میتواند به تبلیغات شما کمک بسزایی کند.

 

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره در صورت وجود ابهام با ما تماس بگیرید و یا با تلگرام namgostaran@ در ارتباط باشید.